לאכול או לסבול? על יעוץ תזונתי אמיתי ומקצועי

 על יעוץ תזונתי אמיתי ומקצועי

נושא האוכל והאכילה קרוב ללב כולנו, ואנשים רבים עסוקים בשאלות הקשורות בנושא זה. הרצון לעצב דפוסי אכילה נכונים ובריאים קיים אצל רוב האנשים. לכולנו ברור שהאוכל שאנו אוכלים ואופן אכילתו משפיעים ישירות על ההרגשה, המצב הבריאותי והמשקל של גופנו. על אף כל אלו, רק מעטים פונים לייעוץ תזונתי מקצועי, לעיתים מתוך מחשבה כי כולם מבינים באוכל ובתזונה ו"יודעים מה לעשות". אך האם זה אכן כך? בחלק מהמקרים, לאנשים יש ידע רב בנושא תזונה ופשוט חסרה להם מסגרת לנקיטת הצעדים הדרושים לשינוי וליישום הידע. לאחרים חסר ידע בנושאי תזונה, גם בגלל חוסר נגישות למחקרים וגם מכיוון שההמלצות התזונתיות מתעדכנות לעיתים קרובות. בנוסף לכל אלו, רבים מאמינים שדיאטה היא דבר קשה, מעצבן, גורם לרעב - "בדיאטה אין מה לאכול". הדיאטה נתפסת כסוג של עונש.

אני מזמינה אתכם להציץ לרגע לעולמה המקצועי של הדיאטנית הקלינית ולהבין על מה מדובר כאשר מקבלים יעוץ תזונתי מקצועי אמיתי.

דיאטנית קלינית היא אשת מקצוע בתחום התזונה. דיאטנית היא בוגרת תואר ראשון במדעי התזונה (B.Sc Nutr.), ובהמשך עוברת הכשרה מקצועית ("סטאז") של חצי שנה בבית חולים ובמסגרת קהילתית. כל אלו מקנים רישיון עבודה כדיאטנית ממשרד הבריאות.

בבואכם לייעוץ אצל דיאטנית, חפשו אצלה את תעודת סיום התואר ואת תעודת ההכרה במעמד ממשרד הבריאות.

תזונה היא מדע אשר מתחדש כל העת ולכן כל דיאטנית מקצועית מתעדכנת באופן שוטף בחידושי המחקר המדעי. דיאטניות רבות משתתפות בהשתלמויות ובכנסים הרבים המתקיימים מדי שנה בארץ ובחו"ל וחלקן אף ממשיכות ללמוד לתארים מתקדמים.

בנוסף לידע המקצועי, דיאטנית עוסקת בטיפול ולשם כך עליה ליצור תקשורת מתאימה, טובה ויציבה עם המטופל בכדי לסייע לו לערוך את השינוי הרצוי בחייו. כל אלו מתאפשרים בזכות ניסיון שנצבר עם השנים ולימוד של גישות פסיכולוגיות שונות, ביניהן גישות הלקוחות מתחום האימון (קואוצ'ינג).

קידום הבריאות, התזונה הנכונה ואורח החיים הבריא מהווים חלק נכבד ממקצועה של הדיאטנית. לדיאטנית היכולת להתאים עבור כל אחד את התזונה המתאימה עבורו, הן לפי ההנחיות התזונתיות המבוססות על מחקרים והן על פי העדפותיו של האדם היושב לפניה. לשלבים שונים בחיים ישנם צרכים תזונתיים שונים - למשל אצל ילדים, בני נוער, קשישים, נשים בהריון, נשים מיניקות, ספורטאים וכדומה, כמו גם במחלות שונות המחייבות תזונה מותאמת ספציפית. לכל אלו מתייחסת הדיאטנית בהתאמת טיפול תזונתי אישי.

נסיים בהתייחסות למחשבה כי דיאטה משמעה תזונה דלה ולא טעימה, הנמאסת במהרה. מחשבה זו היא בגדר דעה קדומה. המטרה היא ללמוד איך לחיות בשלום עם האוכל ולא בלעדיו. מי שבדיאטה צריך ויכול לאכול "אוכל אמיתי" ואפילו טעים.

אני מזמינה כל אחד ואחת מכם להתייעץ בדיאטנית קלינית כדי לבצע שינוי תזונתי בריא, אצלכם ואצל כל בני המשפחה.

הכותבת: אופירה כ"ץ-שופן, דיאטנית קלינית וספורט, בעלת קליניקה פרטית בבאר שבע, לייעוץ תזונתי אישי ומנחת קבוצות לשינוי הרגלי אכילה והרזייה. www.oks.co.il, 08-8614010, 052-4326540.

לייבסיטי - בניית אתרים